fbpx

בחברה רווחת הדעה שכאשר מדובר בלידה, אם התינוק והאם בריאים, דיינו. במציאות, לא תמיד אלה פני הדברים.

לידה יכולה להיזכר כחוויה טובה, או כחוויה קשה, שבעקבותיה יופיעו תסמינים פוסט טראומטיים. התופעה על כל תסמיניה, שכיחה בקרב אחוזים לא רבים של נשים והיא באה לידי ביטוי בתפקוד לקוי, עצבנות, כעס, חוסר ריכוז, התרחקות מאנשים, הפרעות בשינה, סיוטי לילה, מחשבות חוזרות על אירועי הלידה, פחד מלידה נוספת, הימנעות מהיריון נוסף, או מחשבה על לידה בניתוח קיסרי. נשים החוות את התסמינים באופן חלקי, לעתים קרובות אינן פונות לאבחון ולטיפול ומתקשות להתמודד עם השינוי שחל בהן. לתופעות אלה עלולות להיות השלכות נוספות, גם בקשר בין האם לתינוקה וביכולתה של האם למלא את צרכיו של התינוק (בעיקר את הרגשיים).

נשאלת השאלה מהו אותו גורם במהלך הלידה שהוא בעל השפעה על חווית הלידה ואיך ניתן להקטין את ההסתברות להתפתחות הפרעה או תסמינים של הפרעה פוסט טראומטית?

מחקרים שנעשו בנושא הפרעה פוסט טראומטית ((PTSD העלו שלהתנהגות הצוות הרפואי בלידה דרך מתן הסברים, הכנה מוקדמת בהתערבות רפואית, שיתוף היולדת בהחלטות ומתן תחושה של שליטה בנעשה, יש השפעה על האופן בו תחווה אישה את הלידה. לתחושת חוסר תמיכה וחוסר שליטה במהלך הלידה היה קשר להתפתחות התסמינים.

שאלה מתבקשת מעניינת היא האם הפחד מהלידה נמצא בין הגורמים להתפתחות ההפרעה?

מסתבר שנשים שהביעו פחד מהלידה לא היו בסיכון גבוה יותר להתפתחות הפרעה פוסט טראומטית. עם זאת , נשים שחוו תסמינים חרדתיים טרם הלידה, היו בסיכון להתפתחות הפרעה פוסט טראומטית וגם להתפתחות דיכאון. קיים קשר מורכב בין מצבה הנפשי של היולדת, גורמי רקע המהווים גורמי סיכון, תפיסת מידת התמיכה הניתנת ותחושת שליטת היולדת בנעשה.

נושא נוסף עליו יש לתת את הדעת, מתייחס לנשים שעברו פגיעה מינית בילדותן. אלה נמצאות בסיכון לפתח הפרעה פוסט טראומטית אחרי הלידה.

לאור הממצאים האלה, האם רצוי שנשים תתכוננה ללידה?

נשים מנסות להתכונן בדרכים שונות ללידה, כל אחת בדרכה. מי על ידי השתתפות בסדנאות, קריאה של חומר בנושא, ומי בהשתתפות בפורומים ושמיעת סיפורי לידה. פעולות אלה עוזרות להתמודדות. האם נשים שהתכוננו ללידה מוכנות יותר, ומועדות פחות לסבול מהתסמינים שתוארו? בדרך כלל כן. עם זאת , לגמישות החשיבתית והיכולת להכיל שינויים יש חשיבות לא מעטה. אך לעיתים הכנות יתר עלולות לפעול בכיוון ההפוך ולהעיד על בעייתיות מסוימת מלכתחילה. אישה שמתכוננת, ומייצרת לעצמה תסריט מסוים לגבי תהליך הלידה עם קושי לסטות ממנו, עלולה לחוות תרחיש שונה לחלוטין, המעורר חוויה משמעותית של חוסר שליטה, בלבול וחוסר אונים. תחושות שנמצאו קשורות להתפתחות תסמיני PTSD.

לסיכום, חווית הלידה יכולה להיות טובה ומעצימה, או קשה וטראומטית ואף לגרום להתפתחות הפרעה פוסט טראומטית (גם בנוכחות לידה שלכאורה הינה תקינה רפואית).

טיפול פסיכולוגי נכון ויעיל אשר יעבד בצורה מעמיקה ובטוחה את חווית הלידה ויעלה את המודעות לקשיים שהיו והדרכים להתמודד איתם, עשוי לסייע בהפחתת המצוקה אצל הנשים הנמצאות בתקופה של סערת רגשות, מול עצמן ומול הסביבה. הטיפול יכול לסייע לנשים ליהנות מתקופה מיוחדת זו ולסייע בחיזוק הקשר הראשוני עם התינוק. בנוסף, לעיבוד לידה ישנה חשיבות במידה וקיים תכנון לילודה עתידית.

מרכז 'עולם ומלואה' מציע מגוון טיפולים לנשים שחוו לידה טראומטית. לצד הטיפול הפסיכולוגי המסייע בהתמודדות עם ההשלכות הפסיכולוגיות ומעצים את תחושת הערך העצמי, מוצעים במרכז טיפולי יוגה ודיקור סיני שבכוחם לסייע בהקלה על התסמינים.

בטיפול באשה שילדה אנו שמים דגש על הפן הפיזי והרגשי. הדיקור מסייע בטיפול בבעיות עיכול וכאבים פיזיים שונים, הוא מאזן את השינויים ההורמונליים הרבים המתרחשים אצל האישה לאחר לידה ועוזר לה להכיל את התנודות הרגשיות. ככל שהאישה תהיה חזקה ומאוזנת פיזיולוגית, כך היא תצליח להכיל שינויים אלה. בפן הרגשי מטפל הדיקור בפחדים עמוקים, בחרדות ובחוויה פוסט טראומטית, בין אם הם תוצאה של מהלך הלידה או אחריה ובין אם היו קיימים לפני ההיריון והלידה. לדיקור יש השפעה על איכות השינה, הוא מרגיע ומנטרל מחשבות טורדניות.

שתפי את המאמר?

דילוג לתוכן