fbpx

פיזיותרפיה של רצפת האגן

רצפת האגן היא ערסל רקמות (רקמת שריר, רקמת חיבור, עצבים וכלי דם) המרפד את קרקעית האגן. מעליה ממוקמים אברי האגן: שלפוחית השתן, רחם וחלחולת ודרכה עוברים: מלפנים לאחור – צינורית השתן, הנרתיק ופי הטבעת.

הטיפול הפיזיותרפי ברצפת האגן הוא טיפול הוליסטי כולל המתייחס גם לנשימה ולהרגליה של המטופלת ובכך הוא שונה ומיוחד מטיפול פיזיותראפי רגיל.

הריון ולידה

במהלך ההריון נוצר  על רצפת האגן  עומס רב. בנוסף לאברי הגוף הפנימיים, היא מחזיקה  גם את העובר ההולך ומתפתח. ככל שהאגן והשרירים שסביבו יהיו יציבים וחזקים יותר במהלך ההיריון, כך יהיה יותר קל לשאת את המשקל המתווסף.

במהלך הלידה עצמה , מצפה לרצפת האגן מאמץ נוסף בעיקר בעת הלחיצות. הכנה נכונה לשלב זה תסייע מאוד. חשוב ביותר להיערך מבעוד מועד ולהתחיל בטיפול הייעודי לרצפת האגן, כדי להתכונן ללידה, למנוע ולצמצם נזקים במהלכה.

דליפת שתן, כאבי גב, כאבים ובעיות בתפקוד המיני, הינם רק חלק מהתופעות הלא נעימות העלולות להופיע במהלך ההריון ולאחר הלידה.

הפיזיותרפיסטית שלנו, המתמחה בפיזיותרפיה של רצפת האגן תיפגש איתך ותאמן אותך בתרגילי כיווץ וחיזוק השרירים בתנוחות שונות. כמו כן תלמדי לתרגל הרפיית שרירי רצפת האגן שכה חשובים למהלך הלידה עצמה. תוכלי להמשיך ולהתאמן בבית ולעבור את תקופת ההריון והלידה בתחושת ביטחון ובמודעות רבה יותר.

לאחר הלידה

מאחר ששרירי רצפת האגן והבטן עברו תהליך לא קל בעקבות הלידה עליהם להתרפא ולהתחזק. אנחנו ממליצים לך להמשיך ולהתמיד במפגשים עם הפיזיותרפיסטית כדי לשקם את רצפת האגן. במפגשים תלמדי שיטות אימון. זכרי שאימון לא נכון עלול לגרום לנזקים נוספים. תוכלי לקבל מהפיזיותרפיסטית הדרכה כיצד לטפל בצלקות ובתפרים ואיך למנוע הידבקויות שלאחר לידה. גם אם ילדת בלידה רגילה וגם אם עברת ניתוח קיסרי.

תסמינים נוספים הקשורים לרצפת האגן

דחיפות ו/או תכיפות במתן שתן, צניחות איברי האגן, חולשה או כיווץ יתר, תסמונות כאב אגני (וגיניסמוס, וסטיבולודיניה, וולודיניה), אנדומטריוזיס והפרעות בתפקוד המיני, עשויים להיות מלווים בכאב, תחושה של אי נוחות, חוסר תמיכה של רצפת האגן לתפקודי יומיום (כמו הרמת משא או קושי לסגור את הסוגרים בעת עיטוש, שיעול או אימון) ולייצר תחושה של מודעות יתר באזור האגן. התסמינים פוגעים משמעותית באורח החיים אך ניתן למתן את הסימפטומים ולהקל באופן משמעותי עם טיפול מקצועי וממוקד ברצפת האגן. 

המפגש הראשון כולל שיחת היכרות, תיאום ציפיות, תשאול מעמיק ובדיקה גופנית חיצונית ופנימית. מתבצעת הסתכלות כללית על יציבה, נשימה ותנועתיות במישורים שונים בגוף – בעמידה, בישיבה ובשכיבה. לפי הצורך מתבצעת גם הערכה של הפרדות בטנית ובדיקת אלמנטים גופניים רלוונטים כמו כוח שריר, טווחים מפרקיים ועוד. בהתאם לממצאי הבדיקה הגופניים והתפקודיים, מתבצע טיפול מנואלי לפי צורך (מוביליזציות, מתיחות, עיסוי ועוד), תרגול תואם, ניתנת הדרכה תפקודית והמלצה להתנהלות בעת תפקוד או אימון וכן נקבעת תוכנית טיפולית להמשך.

הליקויים ברצפת האגן  הינם ברוב המקרים ברי טיפול. ככל שנקדים לאבחן אותם, ניתן לטפל בהם ולצפות לתוצאות טובות.
מומלץ לכל אישה בהריון, לאחר הלידה (נרתיקית, קיסרית), אמהות, נשים בוגרות ובתקופת גיל המעבר להיבדק ולקבל טיפול אישי.

דילוג לתוכן