fbpx

מאת דפי (דפנה) רהב הס פסיכולוגית.

גילית שאת בהריון? תקופת ההריון שונה מאישה לאישה ויכולה להביא איתה מגוון תחושות ורגשות. זוהי תקופה עמוסה, החל בשינויים הפיזיים המלווים את ההריון וכלה ברגשות השונים המופיעים במקביל כמו ציפייה ושמחה לצד מתח, עצב או חרדה.

את עם עצמך

הגוף משתנה, את עשויה להרגיש עייפה, רעבה ולסבול מבחילות. במקביל, נשים רבות חוות תנודתיות במצב הרוח עקב תהליכים פיזיולוגיים ורגשיים במהלך הריון. כל זאת, יחד עם השינוי הגופני, עלולים להפוך את חווית ההריון לחוויה מורכבת. השינויים הרגשיים והפיזיים משפיעים על המשאבים הנפשיים ועל התקשורת עם הסביבה. יכולה להיווצר תחושת בדידות עקב הקושי לתקשר את הקשיים לעצמנו ולאחרים. תקופת תחילת ההריון עשויה להיות מאופיינת בקשיים בולטים יותר כמו תנודתיות במצב הרוח, עייפות וחששות. אלו מובנים וטבעיים, במידה מסוימת הם אפילו נחוצים, שכן הם מעידים על "עבודה פסיכולוגית" שהאישה ההרה עוברת עם עצמה כהכנה להורות: כפי שגופה עובר שינויים, כך גם נפשה "נמתחת" ומפנה מרחב לתינוק החדש, שעתיד לתפוס מקום ולשנות את חיי כל הסובבים אותו. במצבים מסוימים האישה עשויה להימנע מעיסוק בהריון. מצב זה מעלה חשש כי אחרי הלידה יתגלו קשיים בהסתגלות ובעיבוד, קושי או פחד לגעת בתכנים הקשורים לשינוי העצום שמתרחש בחיים או במשמעויות של התפקיד החדש וההשלכות שלו על החיים.

את והפרטנר/ית

זוגות רבים חווים תקופה זו כמאתגרת. החששות של כל אחד מבני הזוג עשויים להציף נקודות קושי הקיימות בתוך מערכת היחסים. האישה ההרה עלולה להרגיש שאין הלימה בין החיים של בן/בת הזוג הממשיכים כסדרם לבין השינוי החל בחייה. למשל כאשר האישה ההרה סובלת מעייפות ובחילות ומצמצמת בעקבות כך את פעילותה החברתית, אל מול בן/בת הזוג הממשיך/ה בשגרה שהזוג חלק קודם לכניסה להריון ואף מתאכזב/ת מהשינוי בתפקוד של חיי זוגתו. נשים רבות יחפשו מענה אצל נשים אחרות בעלות ניסיון בחייהן כמו אמא, חברה או גיסה שיכולה להזדהות ולספק עצות מנחמות, מה שעלול לפעמים להדוף את בן/בת הזוג מחוץ לתמונה. מאידך ישנו גם הפרטנר/ית שמנסה לגבש את דמות ההורה העתידית, עם דאגות הנלוות לכך לגבי שינויים העלולים לחול בחיים האישיים והזוגיים. לעיתים ישנו גם עיסוק מוגבר בחששות כלכליים עקב שינוי המבנה המשפחתי.

בהמשך הדרך, עם התקדמות ההריון, ישנם זוגות שמצליחים לשלב פחדים וחששות יחד עם התרגשות וציפייה ומפנטזים את התינוק המדומיין ויוצרים חזון של החיים הצפויים לאחר הלידה. יש זוגות שיושבים לנסח את האג'נדה ההורית שלהם כחלק מההכנה, ישנם כאלו שחיכו זמן רב לרגע הזה ויש להם תפיסה מגובשת לגבי ההורים שהם רוצים להיות, יש זוגות שהולכים לקורסי הכנה להורות ויש זוגות שתוך כדי תנועה יחקרו דרכים שונות.

את והעובר

במהלך ההריון, הקשר של התינוק לעולם החיצוני מתבצע דרך האם הנושאת אותו. מהמזון שהוא מקבל ועד הצלילים שאותם הוא שומע – הכל בתיווכה של אמו. החל מרגע ההתעברות, מושפע העובר ממצבה הפיזיולוגי של האם. גם למצבה הרגשי של האם יש מקבילה פיזיולוגית ולכן שמירה על רווחה רגשית של האם הינה חשובה להתפתחות תקינה של העובר. נוכחות העובר בגופה של האם עשוי להציף קשת רחבה של תחושות ולמעשה במהלך חודשי ההריון במקביל להתפתחות העובר מתפתחת גם דמות האם.

היי במגע עם רגשותייך 

מתוך היכרות שלך עם עצמך ועם בן/בת זוגך, נסי לזהות את צרכייך, השתדלי לעשות דברים שאת יודעת שעושים לך טוב. חשוב כי תהיי במגע עם רגשותייך ותפני לעזרה ותמיכה נפשית במידת הצורך.

דיכאון במהלך ההריון

תקופת ההריון יכולה להיות חיובית, אך לא תמיד, ולא לכל אישה. אחת מתוך עשר נשים סובלות מאפיזודות של דיכאון במהלך ההריון. דיכאון במהלך הריון הינו גורם סיכון משמעותי לדיכאון לאחר לידה. אם את מרגישה שינויים קיצוניים במצב רוח שמפריעים לך לתפקוד, עשי דברים שיכולים להקל ולהיטיב עימך וחשבי על פניה לקבלת עזרה ומרחב לעיבוד השינויים שאת חווה. ככל שתהיי מודעת וערוכה יותר לאתגרים בפניהם את ניצבת בדרך, הסתגלותך לתקופה שלאחר הלידה תהייה קלה יותר.

שתפי את המאמר?

דילוג לתוכן