fbpx

מאת דנה שינדל-פיין, פסיכולוגית קלינית ומדריכה, מומחית לטיפול פרטני וזוגי ב'עולם ומלואה'.

לידתו והצטרפותו של תינוק חדש לתא המשפחתי מהוות שלב מעברי בחיי בני זוג, שעלול להיות מלווה בלחצים, לבטים וחששות. לעיתים קיים קושי מתמשך להסתגל למצב החדש ומתפתחת תגובה דכאונית.

דכאון לאחר לידה, הינו תופעה הפוגעת גם בנשים וגם בגברים. עד לאחרונה נהוג היה לייחס דכאוןלאחר לידה רק לנשים, אולם מחקרים שנעשו בעולם בשנים האחרונות מצביעים על הפרעה דומה אצל גברים, בשיעור של כ- 10% בקרב אבות, בהשוואה לכ12% בקרב אמהות.

אחד המיתוסים הנפוצים הוא שגברים לא חווים שינויים הורמונליים ולכן הם לא לוקים בדכאון לאחר לידה. על פי עדויות במחקרים, גברים חווים אף הם שינויים הורמונליים סביב הלידה ושינויים הורמונליים אלו הם רק גורם אחד בסדרה של גורמים ביו-פסיכו-סוציאליים שגורמים להפרעת מצב-רוח לאחר לידה.

משום שגברים מבטאים דכאון באופן שונה מנשים, גם בדכאון לאחר לידה יופיעו אצלם לרוב תסמינים האופיינים לגברים כמו:  נטייה להתקפי כעס, ביקורת עצמית, התמכרויות, כאבים גופניים ועוד.

זאת בנוסף לתסמיני דיכאון כמו עצבות, אובדן הנאה ועניין בחיים, תשישות וחוסר אנרגיה, חוסר שקט, תחושות חוסר ערך ואשמה, הפרעות שינה ושינויים בתיאבון. דכאון לאחר לידה מאובחן כאשר התסמינים נמשכים כשבועיים או יותר והם מופיעים במהלך השנה הראשונה לאחר הלידה.

חשוב לציין, כי לא כל תגובה רגשית המתפתחת אצל האב הטרי היא סימן להפרעה. עלייה ברמות הלחץ אצל הורים טריים, מופיעה כחלק מתגובות הסתגלות נורמליות לשינויים מהותיים ומקיפים באורח החיים המלווים בדרישות תפקודיות אינטנסיביות.

מה מרגיש האב הטרי?

אכזבה, כעס, חוסר הנאה מהתינוק, ירידה בערך העצמי ובתחושת המסוגלות להיות הורה. המעבר החד לאבהות כרוך לעיתים בקושי להסתגל לשינויים הדרמטיים באורח החיים, לעומס הדרישות והתפקידים החדשים ולאובדן תחושת החופש. כובד האחריות והציפיות לשאת בעול הפרנסה מוטלים על כתפיו.

לעיתים, האב חווה גם שינויים ביחסים הזוגיים והמיניים. נוצרים מתחים בין בני-הזוג עקב מחלוקות הנוגעות לטיפול בתינוק ולחלוקה בנטל. הגבר עלול להרגיש שהוא נדחק הצידה, שהקשר עם זוגתו השתנה ואינו בר-תיקון ולחוות תחושת חוסר ביטחון ואובדן.

חלק מהגברים יגיבו בהתרחקות, יעדיפו להימנע מחוויות ותחושות אלו הגורמות לתסכול. לעיתים אף ירחיקו אותן מהתודעה, תוך קושי להבין מה גורם למצוקה.

מדוע קיים קושי באיתור דכאון לאחר לידה אצל גברים?

ראשית, דכאון לאחר לידה זוכה לאי הכרה ואף דה-לגיטמציה חברתית. הסביבה מצפה מההורים להביע אושר שמחה ויכולת הסתגלות וביקורת מופנית להורים שלא מתאהבים ממבט ראשון בתינוק, או שאינם חוות רגשות חיוביים בלבד מרגע הלידה. האב והאם הטריים עשויים לחוש אשמה וירידה בערך העצמי כשאינם עונים לציפיות אלו. עמדה זו של החברה, שמי שאינו עונה על הציפיות הוא פגום, מגבירה את הכחשת הקושי והמצוקה אצל הורים לאחר לידה.

הקושי באיתור ואבחון דכאון לאחר לידה קיים גם אצל נשים וגם אצל גברים. לא תמיד קיימת מודעות אצל ההורה שהוא בדכאון וכאשר קיימת מודעות, היא לעיתים מלווה בבושה ואשמה המונעת דיווח על תחושות שליליות.

בעוד שאצל נשים ניתן לאמוד את היקף התופעה באמצעות שאלונים שהן מתבקשות למלא בטיפת חלב (שאלון אדינבורו), אצל גברים, לא קיים מנגנון איתור ואבחון ראשוני בתקופה שלאחר הלידה. כתוצאה מכך, יש אבחון חסר. יש חשיבות לאבחון מוקדם, על-מנת לספק טיפול מתאים ולמנוע החמרה.

גברים פחות "מדברים על זה" עם עצמם ועם הסביבה. החברה אינה מעודדת גברים להתבונן פנימה, להיות במגע עם רגשותיהם. בשל בושה או מודעות חלקית, הם אינם חושפים תחושות קשות כגון פגיעות, בלבול, כעס וקושי להתחבר לתינוק. גברים אף נוטים לפנות פחות לעזרה כאשר הם נמצאים במצוקה.

מהם גורמי סיכון להתפתחות דכאון לאחר לידה אצל גברים?

אפיזודות דכאון קודמות, קשיים בקשר הזוגי, מערכת תמך מצומצמת, דכאון לאחר לידה בבת הזוג מעלה את הסיכון לדכאון לאחר לידה בגבר.

איך מטפלים?

אם הדיכאון קל או מתון, טיפול באמצעות שיחות עם איש מקצוע מתחום בריאות הנפש הוא מאוד יעיל. במצבים מסויימים, חמורים יותר, ניתן לשלב גם טיפול תרופתי נוגד דכאון. טיפול בשלב מוקדם הוא חיוני, גם בשל השפעת דכאון לאחר לידה על בת-הזוג והתפתחות הילד.

בטיפול נספק הסברים לתסמינים של דיכאון לאחר לידה. נעודד את האב הטרי לבטא את רגשותיו וננסה להבין את המקור לקשייו. נציע לו להתנסות באינטראקציה חיובית עם התינוק, דבר שמעצים אותו ומעלה את תחושת המסוגלות שלו. נלמד אותו טכניקות להפחתת לחצים ולהתמודדות עם מחשבות שליליות. נסייע לאב הטרי לאזן בין תחומי האחריות המשפחתיים הדומיננטיים לאחר לידה, לבין הצרכים האינדיבידואליים שלו שגם הם לגיטימיים. בנוסף, נעודד את האב לחפש עזרה ותמיכה מבת הזוג והמשפחה המורחבת, ובעת הצורך נמליץ על טיפול זוגי.

לסיכום, הצעד הראשון הוא ההכרה והמודעות למצבו הנפשי של האב. ברגע שקיימת לגיטימציה, הדרך המובילה לאבחון וטיפול קצרה. חשוב לזכור – אפשר וחיוני לטפל בדכאון.

שתפי את המאמר?

דילוג לתוכן